Адреса:
  • 21001, м. Вінниця
  • вул. Героїв Крут, буд. 4-В, прим. № 47
Графік роботи:
  • Понеділок - п’ятниця: 10:00 до 19:00
  • Обідня перерва: 13-00 до 14-00
  • Суббота, неділя: за попереднім записом.

Прийом відвідувачів:
  • Понеділок: з 10:00 до 13:00
Турський Олександр Віталійович
Виконавчий округ Вінницької області
Термінова відповідь

Розплата за борги: що і у кого можуть забрати державні та приватні виконавці

18/12/2018 Розплата за борги

До 2017 року середній рівень виконання судових рішень, в тому числі про стягнення різних боргів, становив лише 5-6%. Зміна законодавства і реформа служби держвиконавців збільшили цей показник до 18%. У планах Мін'юсту довести його до середньоєвропейських 50-70%.

У вас не можуть забрати єдиний телефон, холодильник, телевізор, стіл, шафу і ліжко.

Як відомо, до послуг виконавців доводиться вдаватися, коли боржник не виконує рішення суду про виплату грошей. Це може бути борг із зарплати підприємства перед працівниками або заборгованість самого працівника за банківським кредитом, по рахунках за комуналку тощо. Тоді позивач звертається до виконавчої служби, яка відкриває провадження стосовно боржника.

Спочатку суд вирішує, хто повинен платити за рахунками

За останні роки законодавство про виконання судових рішень зазнало значних змін. Так, на рівні з державними виконавцями з 2017 року почали роботу приватні, а з лютого цього року посилені заходи, що застосовуються до злісних неплатників аліментів. Крім того, створено Єдиний реєстр боржників, запущена система електронних торгів арештованим майном OpenMarket.

Вже прийняті і чекають своєї години норми про створення Єдиного реєстру виконавчих документів. Що повинно виключити появу фіктивних виконавчих листів.

У найближчих планах Мін'юсту - запустити електронну систему арешту коштів боржників, щоб автоматизувати процес збору інформації та примусового стягнення боргу. Так як закон «Про виконавче провадження» вимагає в першу чергу звертати стягнення на грошові кошти боржника, цінні папери, активи.

Для цього запрошуються органи фіскальної служби і Пенсійного фонду. Але вони можуть дати інформацію по рахунках підприємств і приватних підприємців. Про рахунки інших фізичних осіб можуть сказати тільки банки. Але в Україні немає єдиної бази даних про рахунки фізосіб, які не є підприємцями.

Тому виконавці змушені відправляти в усі банки або запит на видачу інформації, або свою постанову про арешт рахунку і чекати, що хтось відгукнеться.

За словами начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Києві Віталія Чепурного, в основі існуючої процедури - паперовий документообіг. Тому проходить чимало часу, поки постанова про арешт грошей на рахунку буде прийнято банком до виконання. Чим нерідко користуються банкіри і попереджають своїх клієнтів, щоб ті встигли вивести кошти. Це, звичайно, незаконно, але важкодоказовою.

Держвиконавці сподіваються, що з введенням електронного документообігу все буде набагато швидше. Натиснув кілька кнопок і заблокував гроші, не чекаючи місяцями.

А тому, як правило, звернення стягнення відбувається за рахунок майна. Але тут є свої тонкощі.

Що можуть забрати

Перш за все приватні та державні виконавці намагаються звернути стягнення на рухоме майно, якщо наявність такого встановлено. У цьому сенсі приватні виконавці показали себе більш ефективними, так як вони не обмежуються офіційними запитами до органів реєстрації різних транспортних засобів (наземних, водних, повітряних).

Машина - це перше, що можуть забрати

За словами заступника міністра юстиції з питань виконавчої служби Світлани Глущенко, зараз працює 141 приватний виконавець, демонструючи успіхи і чудові результати.

Вони, зокрема, перевіряють майновий стан боржника безпосередньо за адресою його реєстрації або фактичного місця проживання. Наприклад, згідно з постановою суду авто боржника знаходиться в розшуку, але його ніяк не можуть знайти. Приватний виконавець виїжджає на місце, з'ясовує, де стоїть машина, і викликає поліцію. Автомобіль вилучається на штрафмайданчик, а потім виставляється на продаж через спеціальний держорган сетах (укр. - система Електрон торгів арештованім майном). Гроші перераховуються кредитору.

Тут, до речі, банки стають союзниками, якщо мова йде про погашення заборгованості по кредиту. Як відзначають в Асоціації приватних виконавців, у банків утворився великий обсяг завислих боргів і вони намагаються якнайшвидше скоротити портфель проблемних кредитів.

Правда, треба пам'ятати, що приватні виконавці не мають права ні вселяти, ні виселяти людей з будинків. Це справа виключно держвиконавців. Але мова про арешт будинку або продажу квартири може йти тільки в разі, коли сума боргу більше 20 мінімальних зарплат - зараз це 74,460 тис. Грн. При цьому арешт житла не дасть можливості продати (обміняти) свою квартиру або отримати кредит під заставу нерухомості, поки не погашений борг.

Залишать стіл, ліжко і стілець

Якщо у боржника немає ні рахунків в банку, ні машини, ні квартири, при проведенні виконавчих дій виявляється майно, на яке можна звернути стягнення. Найчастіше це меблі, побутова техніка та інше рухоме майно, яке можна продати. До речі, цінні папери, а також будь-які вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння за законом про виконавче провадження підлягають негайному вилученню та здачі в банк (ст. 56).

Проводиться опис такого майна і виноситься постанова про його арешт. При цьому арештоване добро можуть залишити на зберігання боржникові або вилучити для передачі на зберігання в той же сетах. Його вартість визначається за взаємною згодою сторін виконавчого провадження в десятиденний термін. Якщо не вдалося домовитися, оцінка майна проводиться відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». І тільки після цього майно передається на реалізацію.

У будинку можуть продати майже все, але стіл залишать

Важливо пам'ятати, що є речі, які закон забороняє забирати у громадян і продавати на аукціоні. Це особисті речі, посуд, товари побуту, а також набір необхідних меблів і техніки. Так, на сім'ю покладено один холодильник, телевізор і комп'ютер, а кожному члену сім'ї - мобільний телефон, на які не можна звернути стягнення. До недавнього часу дозволялося мати тільки один холодильник і телевізор, а ноутбуки і мобільні телефони могли забрати все.

З меблів належить залишати один шафа і стіл на сім'ю плюс по ліжку та стільцю з розрахунку на кожного члена сім'ї. Все інше можна вилучати і продавати.

При цьому держава особливу увагу зараз приділяє питанням погашення боргів із зарплати та виплати аліментів. Для чого вже сильно посилили законодавство і створили штаби з мобільними групами на допомогу держвиконавців.

Аліменти і зарплата

З квітня цього року йде масова робота по примусовому стягненню боргів із зарплати. За словами міністра юстиції Павла Петренка, з початку року вдалося зібрати борги на суму в 427 млн ​​грн для 38 тисяч працівників. Середній розмір виплат склав 11,236 тис. грн.

Найбільші боржники зараз ПАТ «Футбольний клуб «Металіст» (борг 112 млн грн), Харківське державне авіапідприємство (74,1 млн грн), ПАТ «Запоріжжяобленерго» (27,6 млн грн).

Гроші за роботу можна буде повернути

Головна проблема - відсутність грошей на рахунках підприємств і ліквідного майна, реалізація якого могла б допомогти погасити заборгованість. Часто це банкрути, які давно не ведуть госпдіяльність. У таких випадках, за словами Світлани Глущенко, мало не єдиним засобом впливу залишається залучення керівництва підприємств до кримінальної відповідальності. Так, за 10 місяців 2018 року держвиконавці направили 105 таких повідомлень до органів досудового розслідування.

Кримінальне переслідування може загрожувати і злісним неплатникам аліментів. З 28 серпня діє вдосконалена версія закону, який отримав неофіційну назву # ЧужіхДітейНеБуває.

Нагадаємо, що батькам, які більше шести місяців не платять аліменти, можуть заборонити виїзд за кордон, позбавити їх права керувати автомобілем і ходити на полювання. Прав не позбавлять тільки тих, для кого автомобіль є джерелом заробітку (наприклад, таксисти), інвалідів 1-ї та 2-ї групи.

Юрист з питань сімейного права Наталя Горбаль каже, що виконавча служба буде цікавитися істинним фінансовим станом боржника, а не тільки його офіційною зарплатою.

Гроші на дітей знайдуть по-любому

За січень-листопад з «забудькуватих» батьків стягнули 4,1 млрд грн. Це вдвічі більше, ніж рік тому. За словами глави Мін'юсту, одна з дієвих заходів - накладення штрафу на суму боргу по аліментах (від 20% до 50% в залежності від терміну заборгованості). Тим, хто не в змозі платити, суд призначає стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт (вже є 2558 таких рішень).

За це боржнику налічується мінімальна заробітна плата, яка спрямовується на погашення аліментів. Хто спробує ухилитися, може потрапити під адміністративний арешт до 15 діб, а злісні ухильники - сісти в тюрму на строк до двох років.

За словами самих виконавців, іноді досить заарештувати майно, щоб боржник знайшов спосіб розрахуватися. Наприклад, чоловік два роки не платив аліменти, посилаючись на те, що у нього немає постійної роботи. Але як тільки за борг в 23 тис. Грн описали і заарештували його машину, в той же день знайшов кошти.

До речі, не так давно Кабмін заборонив перереєстрацію і зняття з обліку транспортних засобів, якщо їх власник занесений до Єдиного реєстру боржників (постанова № 621 від 22 серпня 2018 року).

Працівники сервісних центрів МВС будуть звіряти дані про власника машини в реєстрі боржників і робити відповідну позначку на його заяві.

Перед цим заборона на відчуження стосувався тільки нерухомого майна боржників.

Машини, куплені за дорученням, виявилися в зоні ризику

До речі, можуть постраждати і ті, хто купив машину за дорученням. Так, Апеляційний суд Хмельницької області відмовив у знятті арешту з автомобіля чоловікові, який придбав його за дорученням. А машину заарештували за борги власника. Суд порахував, що покупець так і не став власником, оскільки не дотримувався встановленої законом процедури переоформлення авто. Отже, просити зняти з нього арешт у нього немає підстав.

І хоча договір купівлі-продажу був представлений суду, процедура зняття з обліку автомобіля не була виконана. Отже, суд визнав недоведеним факт придбання позивачем права власності на нього.

Посилання на оригінал статті

За матеріалами - Bigkiev

Google Plus